امروز: پنجشنبه، 6 ارديبهشت 1397
نسخه مناسب چاپ
نسخه مناسب ذخيره
ارسال به ايميل دیگران
ارسال به ياهو مسنجر
نظرات [0]
اندازه متن: +  -
تعداد بازديد: 449
برجام برنامه توازن بخشی در سیاست عمومی جهان
طرح دیدگاه در مسائل کشور ما دررابطه با تعاملات بین المللی در شرایطی قرار گرفته ایم که امروز دارای قدرت لازم برای ایجاد موازنه در معادلات جهانی هستیم این قدرت در حوزه های دیپلماسی، نظامی، امنیتی و دفاعی، تکنولوژی و علم برتر، فرهنگی، همچنین در حوزه نفوذ و تاثیر گذاری بر ملت ها متمرکز شده است.

قدرت جمهوری اسلامی ایران به گونه ای تأثیرگذار شده است که قدرت های جهانی را مجبور به تعامل با ایران نموده و این که امروز پای میز مذاکره می نشینیم، که در یک طرف جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و طرف دیگر آن مجموعه قدرت های جهانی دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل، به معنای قدرت ایران به عنوان نظام نوظهور برتر جهان و عجز دشمنان جمهوری اسلامی ایران است. در چنین شرایط، طبیعی است که ما به دنبال استیفای حقوق از دست رفته خود باشیم و جهان هم دنبال این باشد که مسائلش را با جمهوری اسلامی ایران حل و فصل نماید. این تلقی غلط که بیان می کنند ایران مجبور شد پای میز مذاکره بیاید تلقی بسیار نادرستی است که قدرت های جهانی برای سرپوش نهادن بر عجر و ناتوانی خود برای حل و فصل مسائل بین المللی بیان می کنند. آنان به مراتب بیشتر از جمهوری اسلامی ایران به این مذاکرات نیاز مند بودند.

برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) یکی از این موارد بود که آنها می دانستند نمی توانند در مقابل رشد و توسعه علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران و جوانان بسیار با هوش و پر استعداد ایرانی بایستند. آنها مجبور شدند ایران هسته ای را به عنوان یک کشور قدرتمند در کنار خود تحمل نمایند. به این ترتیب برجام یک برنامه توازن بخشی در سیاست عمومی جهان امروز محسوب می شود.

اگر چه ما در برجام به همه خواسته های خود نرسیدیم و این هم طبیعی است چرا که در هر مذاکره ای بده بستان هایی وجود دارد؛ اما آنچه که در برجام به دست آوردیم اوج عزتمندی و توانمندی و پیوستن به باشگاه کشورهای قدرتمند جهانی برای حل و فصل معادلات جهانی است. از طرف دیگر جهان امروز به این نتیجه رسید که کشور راهبردی و بسیار مهم منطقه خاورمیانه یعنی ایران که روزی یکی از بزرگترین امپراطوری های جهان محسوب می شد، بهترین گزینه برای محور قرار گرفتن ارتباطات دیپلماتیک، اقتصادی و تاثیر گذاری در جهان محسوب می شود.

ما در برجام این جایگاه برجسته نظام اسلامی را به اثبات رساندیم که ایران ضمن آن که یک کشور صلح طلب می باشد و در عین حالی که قدرت مقابله با هر متجاوزی را دارد و دایره نفوذ آن روز به روز در حال گسترش است و به رغم این که از تمامی نهضت های آزادی بخش و کشور های خط مقدم مقابله با استکبار حمایت می نماید، می تواند اصلی ترین کشور تاثیرگذار برای حل مناقشات منطقه ای و بین المللی محسوب گردد.

ما در برجام قدرت و توان دیپلماسی کشورمان را به رخ جهان کشیدیم و در عین حال بخش عمده ای از حقوق از دست رفته سالیان سال خود را به دست آوردیم. ما در برجام به جهانیان ثابت کردیم ایران و تمدن ایرانی آنقدر غنی و قوی است که کشور های دیگر مجبور هستند آن را به عنوان یک نظام برتر و مدل جدید حکومتی در عرصه بین المللی بپذیرند و این جز با حضور جدی و گسترده مردم و خردورزی در عرصه سیاست و رهبری هوشمندانه رهبر معظم انقلاب اسلامی میسر نبود.

این نکته را باید یاد آور شد که برجام اگر چه یک برنامه تفاهم جهانی حول محور برنامه هسته ای ایران است، اما چون این تفاهم بین المللی ، دیوار ایران هراسی را فروریخته است، زمینه ای برای حل و فصل سایر مناقشات نیز می باشد و طبیعی است که ما انتظار تحولات اقتصادی در حد محدود از برجام را داریم اما پیامد آن قطعا ستاره دنباله داری خواهد بود که سایر مشکلات کشور با جهان را به نفع جمهوری اسلامی ایران حل و فصل خواهد نمود.

نظرات [0]
اطلاعات شما ذخيره شود ؟
متن مورد نظر:
مقام معظم رهبری
ریاست جمهوری
مجلس شورای اسلامی
خبرگزاری خانه ملت
بنیاد علمی فرهنگی اجتماعی شهدای رجایی
مهرنیوز
بنیاد آفتاب (توسعه استان مرکزی)
استانداری مرکزی
وزارت کشاورزی
وزارت نیرو
خبرگزاری ایسنا
فارس نیوز
خبرگزاری ایرنا
تابناک
سازمان حفاظت محیط زیست
سازمان هواشناسی کشور
  • صفحه اصلی
  • زندگینامه
  • پیوندها
  • ارتباط با ما